Guatemala 2011



I februar fløj vi til Central Amerika for at besøge vores leverandører i Guatemala som et led i Estate Coffees Direct Trade handelsmetode.

På første dag kørte vi med Ernesto Sr. og Jr. til deres Finca Valparaiso i Acatenango.
De har fire marker, lots, på Valparaiso, hvoraf vi har købt to af dem. De andre to marker har ikke haft produktion i nogle år, pga. nybeplantning og svampesygdom. Dog bliver begge klar til høsten 2013, og vi glæder os til at smage dem.

Efter et døgn hos familien Perez blev vi kørt til Finca Santa Felisa, som vi begyndte at handle med sidste år.
Finca Santa Felisa er en økologisk farm med en storslået udsigt til vulkanerne  Acatenango og El Fuego. Farmen drives af søskende parret Anabella og Antonio Jr Meneses. De er femte generations kaffefarmere men først i 1998 begyndte de for alvor at engagere sig i farmen. Anabella er uddannet agronom med speciale i økologisk landbrug. Omlægningen startede de også i 1998; et af Anabellas mål for farmen er at gøre den biodynamisk, men det ikke er muligt at få den certificeret i Guatemala (pga. manglen på en certificeret tør mølle). Anabella er dog 100 % dedikeret til de biodynamiske principper. Hun håber, at det vil gavne både sundheden hos planter og jord og kvaliteten i koppen. Mange af de samme tanker gør sig gældende i biovin.

På farmen dyrker de primært høj kvalitets sorter som Typica, Bourbon, Pache, Gul Catuai og Geisha. Sorter som alle giver et forholdsvist lavt afkast og som derfor er meget afhængige af, at kvaliteten er holdt helt i top i alle led af deres produktion.

Farmen adskiller sig på mange måder fra andre, og det tydeligste eksempel er, at der ikke er noget hegn mellem Anabellas hus med kontor og de ansattes. Det giver en usædvanlig følelse af åbenhed og nærhed.
Anabellas dedikation afspejles også i måden, hun engagerer sig i sit lokal miljø. Hun har flere projekter kørende for de ansatte og bruger udelukkende lokal arbejdskraft til plukningen af kaffebær.
 
Estate Coffee præsenterer

 

Santa Felisa, som laves på Typica, Bourbon og Pache fra hele farmen. Læs mere om kaffen ved at klikke på billedet 

 

San Antonio mikrolot er en enkeltmark med udelukkende originalarabica; Typica og Bourbon. Læs mere om kaffen ved at klikke på billedet


© k © 4+4